Velikost dávek vakcíny

Vakcína na covid-19: 8 nepravd, které kolují internetem

Česko na konci prosince spolu s dalšími evropskými zeměmi spustilo očkování proti nemoci covid-19. Ministerstvo zdravotnictví proto připravilo základní informační stránku, na které lidé mohou najít veškeré potřebné informace. Její součástí je očkovací strategie, v níž se lze dočíst, jak přesně bude vakcinace probíhat. A také osm nepravd, které o vakcíně kolují.

1. Vakcína bude nebezpečná

Tak to opravdu ne, minimálně ne ve větší míře než jiné očkovací látky. Každá vakcína prochází před uvedením na trh rozsáhlými klinickými testy, které odhalí případné nežádoucí účinky. Teprve poté je možné uvést vakcínu na trh. Vakcíny se testují na desítkách tisíc dobrovolníků, a to pod lékařským dohledem. U registrovaných léčivých přípravků je zaručena jejich bezpečnost, účinnost a farmaceutická jakost. Bezpečnost vakcín je kontinuálně sledována i po jejich registraci a uvedení na trh.

2. Vakcína nebude účinná

Bude, to už je vědecky mnohokrát dokázáno. Virus SARS-CoV-2 je podobný virům SARS a MERS. Týmy, které se věnovaly výzkumu vakcín na tyto viry, tak mohly využít předchozí znalosti a začít pracovat na vakcíně pro aktuální virus. Vzhledem k tomu, že se jedná o celosvětovou pandemii, jsou navíc farmaceutické firmy ochotné věnovat do výzkumu mnohem více finančních i lidských zdrojů než do jakéhokoliv jiného výzkumu. Kritéria pro registraci vakcín jsou přísnější než pro léky, protože takový přípravek se aplikuje zdravé populaci. Rozhodnutí o registraci vakcín je podloženo všemi potřebnými údaji.

3. Vakcína způsobí nemoc samotnou

Žádná z vakcín proti covid-19 neobsahuje celý virus, který by byl schopen se množit nebo dostávat se do buněk, a tedy není schopen infikovat člověka. Vakcíny obsahují jen součásti, které budou stimulovat imunitní systém, aby vytvořil protilátky. Vakcína není nebezpečná ani nezpůsobí nemoc samotnou. Novinkou v případě vakcín na covid-19 je takzvaná RNA vakcína, jejíž princip vysvětluje tato infografika.

4. Infekci potlačíme jen dodržováním hygienických standardů

Bohužel. Na snížení výskytu nemocí má vliv mnoho různých faktorů, včetně úrovně hygieny. Klíčovou roli v případě covid-19 však jednoznačně hraje očkování. Pouze mytí rukou nás nyní už nespasí.

5. K vymizení viru stačí promořit populaci

Zprvu se skutečně zdála tato teorie nadějná, ostatně Velká Británie ji v první vlně pandemie hojně propagovala. Dnes se nicméně odborníci shodují, že k zastavení šíření covid-19 je potřeba dosáhnout 60-70% imunizace společnosti. Takovéto kolektivní imunity lze přitom efektivně a nejrychleji dosáhnout jedině prostřednictvím očkování. Samovolné promoření by mělo za následek příliš velké množství obětí, ve hře by byla také neustálá hrozba kolapsu zdravotního systému.

6. Vakcíny jsou nebezpečné, protože obsahují škodlivé látky jako např. hliník nebo rtuť

Hliník je obsažen ve vodě, vzduchu, ale i mateřském mléce. Zjednodušeně lze říci, že je všude kolem nás. Objevuje se i v některých vakcínách, ale v žádném případě ne v množství, které by bylo nebezpečné pro lidský organismus. Jedovatou rtuť pak vakcíny neobsahují vůbec. U všech registrovaných léčivých přípravků je zaručena jejich bezpečnost, účinnost a farmaceutická jakost. Bezpečnost všech léčiv je kontinuálně sledována i po jejich uvedení na trh a veškeré nežádoucí účinky lékové agentury v celé EU bedlivě monitorují a vyhodnocují.

7. Očkování nemá význam pro ty, co nemoc prodělali

Jakkoliv není jasné, jak dlouho tzv. post infekční imunita vydrží, rozhodně nejde o celoživotní ani dlouhodobou imunitu. I když data ukazují, že po prodělané nemoci by člověk neměl onemocnět za krátkou dobu znovu, jsou zaznamenány i výjimečné případy, kdy lidé onemocněli dvakrát po sobě s odstupem jednoho nebo dvou měsíců. Očkovací látka vytvoří daleko vyšší hladiny protilátek a buněčnou imunitu. Taková imunita je robustnější, a proto také dlouhodobější.

8. Očkování nemá smysl, protože virus stejně zmutuje

Z dosavadních výzkumů vyplývá, že chřipkový virus mutuje desetkrát častěji než virus SARS-CoV-2. Naopak, čím méně lidí bude očkovaných, tím více bude vir v populaci cirkulovat, a tedy i mutovat. Pokud se naočkuje dostatečné množství lidí, koloběh viru se zmírní.

POTŘEBUJETE DALŠÍ INFORMACE K VAKCÍNĚ NA COVID-19? NAVŠTIVTĚ SPECIÁLNÍ STRÁNKU MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ

ČTĚTE DÁLE:

5G 5G procesor 5G smartphone 5G smartphony 5G sítě Apple Astra Zeneca covid covid-19 Dezinformace dimensity ericsson hoax huawei iphone konspirace Koronavirus mediatek mmWave Motorola nejlevnější 5G smartphone novinka O2 očkování očkování covid-19 Pfizer pokrytí procesor práce na dálku práce z domova připojení qualcomm realme rozvoj samsung smartphone snapdragon statistika t-mobile technologie vakcinace Vakcína vakcína covid vakcína mRNA xiaomi

Sdílejte článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *