O nás

Server Realita5G.cz vznikl v roce 2020 jako přímá reakce na dezinformační kampaně týkající se sítí páté generace (5G), které se začaly šířit Evropskou unií a potažmo i Českou republikou. Tyto dezinformace mají za cíl vyvolat strach mezi obyvatelstvem a prostřednictvím aktivistických iniciativ brzdit rozvoj a výstavbu 5G sítí. Veřejnosti jsou prostřednictvím těchto iniciativ předkládány nepravdivé a zavádějící informace například o vlivu elektromagnetického záření na zdraví, zároveň ale aktivisté odmítají jakoukoli racionální, fakty podloženou debatu.

Snaha o manipulaci veřejnosti je natolik významná, že i v Česku se v souvislosti se šířením pandemie koronaviru objevují petice, které brojí proti výstavbě 5G sítí nebo proti jejich zkušebnímu provozu. Přitom právě 5G sítě (a další moderní telekomunikační technologie) jsou klíčem pro změnu struktury české ekonomiky a základním stavebním kamenem pro inovace v českém průmyslu (automatizace, robotizace, průmysl 4.0).

Portál Realita5G.cz se proto zaměřuje na poskytování důvěryhodných informací o fungování 5G sítí a vytváří prostor pro racionální
debatu založenou na faktech a vědeckých poznatcích. Jeho obsah tvoří tým profesionálních (zejména technických) novinářů s dlouholetou prokazatelnou praxí z předních českých médií, kteří pomocí jednoduše a jednoznačně podávaných faktů vysvětlují nejdůležitější aspekty celé oblasti. Čtenářům zasaženým dezinformační kampaní tak na základě relevantních zdrojů umožňují racionálně zhodnotit pravdivost dané informace.

Server Realita5G.cz je vytvářen v rámci programu Czech Rise Up – Chytrá opatření proti COVID-19. Provozovatelem projektu je společnost Vaše Média s.r.o. (CZ28135482, Běleč 19, 391 43), záštitu mu udělila Asociace provozovatelů mobilních sítí (AMPS) či Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Logo projektu ke stažení ZDE