jak pracovat z domova

Jak pracovat z domova. Myslete na pracovní prostor i oblečení

Téma práce z domova je jedním z nejpopulárnějších a v naší mailové schránce je hodně vašich rad a připomínek jak pracovat z domova. Proto jsme připravili druhou část souhrnu, kde najdete rady z našeho seriálu.

Přestože se v létě výrazně zlepšila covidová situace, tak některé její aspekty přetrvaly. platí to i o práci z domova. Ta se v mnoha případech stala běžným standardem a někteří zaměstnavatelé na hybridním režimu trvají.

To znamená, že zaměstnanec je část týdne doma a jen v některých dnech dochází do kanceláře. Jenže práce z domova má svá specifika. V druhé části přehledu přinášíme praktické rady pro samotné domácí pracovní prostředí.

Práce z domova je nový standard

Pro práci z domova potřebujete technické vybavení. Jenže to není vše, musíte také někde sedět, mít trochu klidu a v mnoha případech vypadat tak, že jste v práci a ne doma na odpočinku.

Když vám bude chybět potřebný hardware, tak o něj můžete požádat zaměstnavatele a nebo ho velmi snadno můžete pořídit. Vlastně to není a tak drahé, slušný smartphone pořídíte za pět tisíc, solidní notebook do 20 000 korun.

Někde to prostě nepůjde

Jenže to všechno vám může být k ničemu, otázek, jak pracovat z domova, přibývá. Stačí, když k ní nebudete mít doma vhodné prostředí. Ostatně, mnoho lidí v lockdownu, kdy práce z domova byla v mnoha případech nařízená, byla nejšťastnější, když se mohli vrátit do kanceláře. Vlastně je to logické, ze sociologického i psychologického hlediska je osobní kontakt nenahraditelný a ne každý dokáže trvale či dlouhodobě pracovat výhradně z domova.

Ne každý má doma svou dedikovanou kancelář nebo pokoj, který se na improvizovanou kancelář dá změnit. Plno lidí vlastně nemá doma ani pracovní stůl a i kdyby chtěli, tak na něj nemají doma místo. Pokud je to i váš případ, tak si pracovní místo najít.

Úplně snadné to není, pro práci na počítači se určitě nehodí konferenční stolek ani dětský pracovní stůl s malou židlí. Jídelní stůl je rozhodně lepší, ale můžete tvrdě narazit u židle. Pokud je to jen trochu možné, investujte do polohovatelné a nastavitelné kancelářské židle. Kvalitní nejsou levné, ale vyplatí se.

S dětmi může být práce očistec

Když už máte kde sedět a pracovat z domova, tak je však současně velmi důležité, aby jste na to měli klid. Děti mohou být nemocné a nebo přijdou ze školy ještě hluboko ve vší pracovní době. Je potřeba si domácí režim nastavit tak, abyste na práci měli klid a prostor. Rozptylovat od práce vás mohou i kolegové v práci, ale ti také musí pracovat, takže to má své meze. Jenže členové domácnosti obvykle pracovat nemusí.

Pokud nemusíte přímo s někým pracovně komunikovat, ať už po telefonu nebo v rámci videokonference, tak vám mohou dobře pomoci sluchátka. Ale nikoliv ta, s kterými posloucháte hudbu, ale mušle, které tlumí hluk. To je levná záležitost v řádu stokorun, ale dokáže hodně pomoci.

Doma jako v práci

Pracovat z domova je lákavé. Nikdo vás neustále nekontroluje, jestli začnete o 20 minut později, obvykle nikdo nezjistí. A často si můžete přes den dělat něco jiného a práci dohnat třeba večer. Jenže to se vám může docela brzo vymstít. Denních pauz bude přibývat, práce se začne hromadit a práce z domova se vám zprotiví.

V každém případě se proto snažte dodržovat režim jako když jdete do práce. Prostě doma jako v práci, jen nikam nemusíte jezdit a ušetřený čas si můžete užít. A že to může být úspora značná, leckdo cestami do a z práce denně ztratí hodinu i dvě.

Zároveň budete muset řešit věci, které jsou v práci vyřešené. A to je strava. Kdo si do práce bral jídlo z domova, může tuto pasáž přeskočit, ale většina byla zvyklá na firemní kantýnu nebo nějakou blízkou restauraci. Ve městech pak bylo snadné restaurace často měnit a tak byl výběr pestrý. Doma to bude horší. Samozřejmě si můžete vařit, ale těžko si přes den stihnete udělat něco složitějšího, spíš si budete ohřívat jídlo připravené večer předtím.

Práce z domova vás může naučit vařit

Na to je potřeba myslet a pro mnohé to může být docela velká změna, mnoho lidí přes týden vůbec nevaří. Pokud to není řešení pro vás, můžete si samozřejmě dojít na jídlo někam v okolí, stejně jako v práci. Jenže mnoho rezidenčních čtvrtí zrovna neoplývá bohatou nabídkou stravovacích příležitostí. Pak může pomoci dovoz jídla, to je dnes běžné skoro všude, i když nabídka a rozsah se lokálně bude výrazně lišit.

V každém případě stravu nepodceňujte. Budete s tím mít zřejmě víc práce, než když jste chodili do kanceláře. Někdy si to můžete ulehčit nějakým polotovarem, který jen vyndáte z mrazáku a dáte do trouby. Ale nedělejte to určitě každý den.

Víte, co máte za zády?

A co na sebe? Pokud vás nikdo neuvidí, tak si vezměte to, co je vám nejpohodlnější. Problém nastává, pokud se musíte z domova často připojovat k videohovorům a videokonferencím. V tom momentě musí mnoho kompromisů pryč a výše uvedené záležitosti musíte řešit mnohem pečlivěji.

Nejenom že si musíte najít pracovní místo, ale zároveň ho musíte vybrat i podle toho, co bude za vámi. Pracujete z domova, ostatní také nebo to o vás ví, takže iluzi kanceláře vytvářet nemusíte. Knihovna, bílá zeď nebo jiné neutrální prostředí je ideální. Vlastně nevadí ani pohled do kuchyně, prostě děláte z domova. Ale určitě si musíte uklidit. Případně některé aplikace umožňují vytvoření virtuálního pozadí.

Prostě myslete i na to, co bude v záběru s vámi vidět. Blízcí kolegové v práci asi budou milosrdní a chápaví, ale u obchodního partnera se nevhodné pozadí určitě nehodí.

Chcete se kolegům ukazovat v pyžamu?

V případě videokonferencí také není vhodné, když se kolegům zjevíte v pyžamu nebo nějakém vtipném vytahaném domácím tričku. Někdy bude dokonce nudné obléct vyloženě byznysové oblečení, jindy postačí neformální, ale zcela určitě takové, v kterém byste šli do práce a nikoliv na zahradu nebo s košem.

Celkově platí, že práce z domova je příjemným benefitem. Sice ho neocení každý, někdo raději chodí pravidelně do práce. Ale celkově je to praktická záležitost, jejíž popularita a rozšíření stále poroste. Má však svá specifika a pravidla, která je potřebné dodržovat. Stejně tak nezapomeňte na první díl našich rad, bez potřebného vybavení není možné z domova vůbec pracovat.

Mobil to zachrání

Pevné připojení v domácnosti může být při intenzivním vytížení jejími všemi členy pro spolehlivou práci z domova nestabilní. Záložním řešením pro práci z domova, nebo ideálním řešením pro práci doslova odkudkoli, tak může být mobilní telefon s vhodným (ideálně 5G neomezeným) datovým tarifem. Zejména 5G připojení totiž disponuje potřebnou rychlostí, kapacitou i odezvou pro komfortní práci se všemi on-line platformami.
Sdílejte článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *