Průmysl 4.0

Laboratoř pro Průmysl 4.0 bude v Praze. Využívá 5G síť

Operátor T-Mobile rozšiřuje spolupráci s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT. A není to jen lokální záležitost, spolupráce se rozšiřuje globálně. Vstupuje do ní totiž celá skupina Deutsche Telekom. Ta si totiž vybrala CIIRC ČVUT jako svoje partnerské centrum pro aplikovaný výzkum Průmysl 4.0.

CIIRC ČVUT je jedno z prvních akademických pracovišť v Evropě s vlastní 5G SA kampusovou sítí. Tu vybudoval právě ve spolupráci s T-Mobile. Nyní Deutsche Telecom a CIIRC ČVUT zakládají laboratoř v rámci Testbedu pro Průmysl 4.0, která podpoří rozvoj výzkumného a experimentálního prostředí s důrazem na malé a střední podniky a startupy.

Součást Hubraumu

Laboratoř se zároveň stává (po Berlínu, Tel Avivu a Krakovu) čtvrtým centrem Hubraumu, technologického inkubátoru skupiny Deutsche Telekom. V rámci inkubátoru by měla pražská laboratoř CIIRC ČVUT a T-Mobile zastřešovat oblast průmyslu 4.0.

Společnost T-Mobile svým dnešním podpisem Memoranda o spolupráci potvrzuje svůj závazek podílet se na rozvoji moderního vědeckého vývoje a výzkumu v České republice. V rámci Testbedu pro Průmysl 4.0 bude spolupracovat s CIIRC ČVUT na projektech podporujících digitální transformaci malých a středních firem s využitím nejnovějších technologických trendů a inovací.

Soustředit se chce především na posilování kompetencí start-upů a firem v různých oblastech. Například při zpracování dat z výroby, strojového zpracování obrazu, umělé inteligence a virtuální a rozšířené reality. To vše bude umožněno díky spuštění první ryze 5G privátní kampusové sítě, tzv. Stand Alone, která oproti dřívější Non Stand Alone verzi už plně využívá možnosti sítě nové generace.

5G a Průmysl 4.0

T-Mobile je zároveň partnerem Národního centra Průmyslu 4.0, které propojuje akademické prostředí s průmyslovými firmami a na CIIRC ČVUT má své sídlo. Spojením Testbedu pro Průmysl 4.0 s privátními mobilními sítěmi se otevírají nové příležitosti pro intenzivní spolupráci subjektů a zejména pro efektivní transfer znalostí do průmyslu.

„CIIRC ČVUT je dlouhodobě nositelem inovací a podpora transformace českého průmyslu je jedním z jeho dlouhodobě rozvíjených cílů. Naše vědecká expertiza je podpořena silnými průmyslovými partnery, kteří naše vize nejen podporují, ale dále rozvíjejí a realizují. Těší mne, že započatá spolupráce s T-Mobile se stále prohlubuje a podpisem memoranda získává i mezinárodní význam,“ říká Ondřej Velek, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT.

Záštitu nad touto spoluprací převzal technologický inkubátor Hubraum, dceřiná společnost Deutsche Telekom, jehož je T-Mobile součástí. Cílem Hubraum je propojovat start-upy s přední evropskou telekomunikační společností a podporovat tak přenos inovací, know-how, ale i finanční podpory firem v oblasti technologií 5G, umělé inteligence a IoT.

Sdílejte článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *